Uszczelnienie przejścia dachowego drutów i kabli (papa termozgrzewalna)
Do wyprowadzenia elementów instalacyjnych na powierzchnię dachu służą uszczelnienia przejścia dachowego drutów i kabli. Prawidłowe funkcjonowanie dachu uzależnione jest od jego szczelności nie tylko na powierzchni jednolitej, ale również w miejscach, w których druty, kable lub inne podobne elementy przechodzą przez warstwę hydroizolacji. Te miejsca są szczególnie narażone na przecieki.
Kołnierz uszczelniający wyposażony jest w otwory, dzięki czemu doskonale zgrzewa się z papą termozgrzewalną dając szczelne połączenie i zabezpieczając przed przedostaniem się wody pod hydroizolację. Uszczelnienia przepustów dachowych wykonane są ze specjalnego tworzywa IGOM CE.
Przejście dachowe po podgrzaniu palnikiem uplastycznia się i łączy się z papą termozgrzewalną. Jest to połączenie bardzo trwałe.
Na uszczelnieniu przejścia przez dach umieszczone są linie pomocnicze, które pomagają w wyznaczeniu odpowiedniej średnicy.
Kołnierze na przewody i druty do membrany PCV
Prawidłowe funkcjonowanie dachu uzależnione jest od jego szczelności nie tylko na powierzchni jednolitej, ale także w miejscach, gdzie elementy instalacyjne wychodzą na dach. Miejsca, w których części składowe instalacji przechodzą przez hydroizolację, są szczególnie narażone na przecieki.
Produktem służącym uszczelnieniu miejsc przejścia przez dach elementów o małej średnicy jest kołnierz na przewody i druty. Produkt przeznaczony do stosowania wraz z membraną PCV wykonany jest ze specjalnego tworzywa PVC-P.
Kołnierz uszczelniający doskonale zgrzewa się z membraną PCV dając szczelne połączenie i zabezpieczenie przed przedostaniem się wody pod hydroizolację.
Temperatura mocowania uszczelnienia do folii PCV wynosi 450 – 520 ˚C.
Użycie wyższej temperatury może spowodować uszkodzenie warstwy ochronnej przeciw UV, co może doprowadzić do degradacji uszczelnienia oraz uszkodzenia powierzchni dachu.
Elastyczne przejścia dachowe na rury do membran TPO
W celu uszczelnienia miejsc, w których rury kanalizacyjne, wentylacyjne i inne podobne elementy przechodzą przez dach pokryty membraną TPO, stosuje się elastyczne przejścia dachowe. Są to produkty wykonane z tworzywa TPO i po podgrzaniu uzyskują właściwości umożliwiające połączenie ich z membraną.
Kołnierz uszczelniający przejście rury nie wymaga dodatkowego klejenia. Istnieje możliwość regulacji średnicy od 34 mm do 93 mm. W celu lepszego uszczelnienia zaleca się stosowanie opaski zaciskowej ślimakowej.
Uszczelnienia dla metalowych pokryć dachowych (blacha płaska, blachodachówka, blacha trapezowa).
Elastyczne kołnierze uszczelniające wykonane są z gumy EPDM. Umożliwiają skuteczne uszczelnienie przejść przez fasady i dachy. Mogą być stosowane do kominków wentylacyjnych, przewodów wentylacyjnych, przewodów antenowych i masztów flagowych. Dzięki swojej plastyczności idealnie dopasowują się do profilu podłoża. Pozwalają na duże ruchy uszczelnianego elementu. Szczelne przejście dachowe z EPDM montowane jest przy użyciu masy silikonowej i wkrętów. Proces instalacji jest łatwy i krótki.
Opaska zaciskowa ślimakowa
Opaski zaciskowe ślimakowe stosowane są w celu dokładnego zaciśnięcia i dodatkowego zabezpieczenia wszystkich uszczelnień przejść dachowych. Mogą być stosowane do kołnierzy okalających przewody, rury i inne instalacje przechodzące przez warstwę hydroizolacji.
Duży wachlarz zakresów szerokości umożliwia dopasowanie opaski zaciskowej ślimakowej do każdej średnicy, dając gwarancję szczelności pokrycia dachowego.
Osłona rury wentylacyjnej
Osłony znajdują zastosowanie w pomieszczeniach takich jak łazienki, kuchnie i wszędzie tam, gdzie istnieje ryzyko nagromadzenia się dużych ilości pary wodnej.
Ich zadaniem jest zapobieganie gwałtownemu wychładzaniu się powietrza wentylacyjnego w końcowym odcinku rury wentylacyjnej. Ogranicza to skraplanie się pary wodnej.
Jednocześnie osłona rury wentylacyjnej uniemożliwia spływanie wody powstałej w wyniku skroplenia pary wodnej wzdłuż rur wentylacyjnych. Stosowane są w połączeniu z uszczelnieniem rury.